7 Mayıs 2016 Cumartesi

İşte o yuzden de beni en çok, kendisine HİÇ annelik edilmemiş annelerin ANNELİĞİ büyüler.Benim annem ANNE olduğunda annesi yoktu. Kim bilir neler yaşadı o günlerde. ...Hiç bilmedik biz beş kardes,bizim çocuklarımız doğana kadar büyükanne'nin ne olduğunu. Ama o buna hiç takılmamış sanki.

Bizim bildiğimiz "Aklı fikri bizde bir annemizin olduğu. ..Ne yediler? Ne giydiler? Dersleri nasıl? Arkadaşları kim? '' Soruları ile yaşayan bir annemizin olduğu.

Hiç kimse bizler kadar kıymetli, akıllı ve becerikli değildi biz küçükken. ..Biriciktim...Hiç unutmam bir gün bana " VAR MI BİR TANE DAHA SENDEN ? " diye çok zor bir soru sorduğunu...İşte benim terapim o gün başladı :) Yaşım sanki en fazla 6.

Dokunulmazlık önemliydi anneme göre. Evlat öyle herkese bırakılmazdı. Özen şarttı. Banyo sonrası saçlar taranır. ..
Bayram alışverişleri asla atlanmaz. ..

Ben küçükken bizi çok zengin bilirdim...Annem öyle derdi.Seven ve esirgeyen  anne babası varsa  ve sağlığı yerindeyse bir çocuk daha ne isterdi ki?
Oynasın işte oyununu...
Gerçekten hatırlamam küçükken birşeyler için tutturan bir çocuk olduğumu. Gerekte pek kalmazdı benden önce iki ablam varken😊

Sonra her şeyin yeniden tanımlandığı ergenlik...Sil baştan gençlik. ..Benim anneliğim. ..

Tabii ki çok şey değişti hayatımızda. Sosyallestik.Digerlerinin de iyi,güzel ve güvenilir insanlar olduğunu öğrendim yaşlarımla. ..O küçüklüğümdeki  ayrıcalıklı olma duygusu ,sıradanlığa birakiverdi yerini zamanla.
Şimdiki dersim annemden aldığım; Her anne yavrusuna özenir, korur, çocuk büyüdükçe de geri çekilir ki ; çocuğu büyüsün ve karışsın hayata. Bir ömür bebek kalmasın çocuklar.Büyüsün .

En önemli zamanı cocuğun en küçük olduğu zaman anneme göre .Ne kadar küçük ise o kadar ilgilenmek lazım bir çocukla. .Hep en küçük torununu anlatan bir büyükanne oldu o sonuçta. ...

İşte o yüzden de beni en çok, kendisine HİÇ  annelik edilmemiş annelerin ANNELİĞİ büyüler.
Burkar bir o kadar da...Hayranım ben onlara.Saygım ve sevgim sınırsız olur onlara...Durur ve izlerim bu kıymetli ve çok özel sevgiyi.
Nasılda almadan verir o şefkati.Sanki çok doğal bir şey yapıyor gibi...Daha çok işim var benim derim.Çokkk...

Anneler günün kutlu olsun annecim....
Ve bütün annelerin...
Ve bütün büyük annelerin❤
Nesrin DOSDOĞRU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder